Po codziennym dniu pełnym stresu i nerwowości często potrzebujemy chwili relaksu i odprężenia - napięte mięśnie domagają się odpoczynku i relaksacji. Nic prostszego - wystarczy położyć się i oddać w czułe ręce naszego partnera, który, stosując proste techniki masażu, rozluźni i doenergetyzuje nasze ciało.
Cztery proste masaże, do opanowania których niepotrzebne są wiadomości teoretyczne, niezwykle skutecznie i szybko pozwolą Ci pomóc Twoim bliskim. "Żabka" - masaż relaksacyjny - przynosi ulgę osobom spiętym i zmęczonym. Jest to również bardzo sympatyczna forma masażu partnerskiego. Masaż wg Rudolfa Breussa, z elementami bioenergoterapii, będący dziełem jednego z najznakomitszych niemieckich naturoterapeutów XX w., jest przeznaczony dla osób cierpiących na bolesne schorzenie określane mianem dyskopatii.
"Masaż 7 linii", stanowiący wyselekcjonowany wycinek olbrzymiego kompleksu Tradycyjnego Masażu Chińskiego, stosowany jest głównie w bólach kręgosłupa, może być jednak używany również przy różnych schorzeniach narządów wewnętrznych. Czwartą techniką jest prosty "masaż indiański", mający przede wszystkim działanie energetyczne, pomagający rozluźnić się i doładować energetycznie w naprawdę krótkim czasie.
Fragment książki:
Na gałęzi wewnętrznej meridianu leży 13 tzw. punktów zgodności tylnej (PZT), przyporządkowanych poszczególnym meridianom. Według niektórych autorów właśnie przez nie energia kosmiczna (Qi kosmiczne) wpływa do poszczególnych narządów wewnętrznych. Leżą one każdorazowo w odległości 2 palców od linii środkowej tylnej (przebiegającej, jak już wiemy, wzdłuż wierzchołków wyrostków kolczystych kręgosłupa), właśnie na wysokości tych wierzchołków.
Pierwszym PZT jest punkt odpowiadający meridianowi płuc (P). Znajduje się on na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego trzeciego kręgu piersiowego (Th 3). Wskazaniami do jego stosowania są: astma oskrzelowa, kaszel, duszności, zapalenie oskrzeli i płuc, stany gorączkowe związane z chorobami dolnych dróg oddechowych i płuc, a także bóle kręgosłupa piersiowego i szyjnego.
Drugi PZT odpowiada meridianowi osierdzia (O) i leży na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego czwartego kręgu piersiowego (Th 4). Wskazania jak w punkcie poprzednim, ponadto w przypadkach bólów serca i okolicy, zapalenia osierdzia (wyłącznie za zgodą prowadzącego leczenie internisty) oraz w odczuciu niczym nieuzasadnionej „słabości” w klatce piersiowej - najczęściej pochodzenia nerwicowego.
Trzecim w kolejności jest punkt leżący na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego piątego kręgu piersiowego (Th 5), PZT meridianu serca (S). Stosuje się go w przypadkach niemiarowości akcji serca, kołatania serca, stanów lękowych, zaburzeń psychicznych (jak np. histerii), neurastenii, osłabienia pamięci. Stosuje się go także w leczeniu dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe. Wskazania te oparte są wyłącznie na źródłach tradycyjnych i związane z przypisywaną temu meridianowi rolą „psychiczną”. Według norm europejskich są one bardzo wątpliwe, zaś wykonywanie masażu w takich przypadkach musi być bardzo starannie konsultowane z leczącym psychiatrą. W przeciwnym bowiem przypadku dojść może do poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, co dla masażysty może oznaczać nawet odpowiedzialność karną (o cywilnej nawet nie wspominając...). To naprawdę nie są wskazania dla masażysty - amatora!
Kolejny punkt nie jest w zasadzie punktem zgodności tylnej, tradycyjnie jednak dołącza się go do tej grupy ze względu na lokalizację (stąd mamy 12 meridianów, a 13 PZT). Jest to zlokalizowany na wysokości końca wyrostka kolczystego siódmego kręgu piersiowego punkt przeponowy, stosowany w przypadkach astmy oskrzelowej, kaszlu, czkawki, porażenia przepony, atonicznych schorzeń przewodu pokarmowego oraz bólów grzbietu i krzyża.
Przede wszystkim jednak stymulacja tego punktu zwiększa ruchomość przepony - naszego największego mięśnia oddechowego - co jest przydatne w rehabilitacji chorób płuc, a także w szkoleniu śpiewaków, aktorów itp.
Piątym z kolei jest PZT meridianu wątroby (W), znajdujący się na wysokości końca wyrostka kolczystego dziewiątego kręgu piersiowego (Th 9). Stosuje się go w przypadkach schorzeń wątroby i dróg żółciowych, bólów żołądka, wzdęć, także w zaburzeniach snu, trudnościach z zasypianiem, stanach lękowych i fobiach.
W tych ostatnich wskazaniach obowiązują zastrzeżenia wymienione przy punkcie zgodności serca! Punkt ten jest również chętnie stosowany w przypadku ogólnego braku energii u pacjenta.
Idąc dalej, na wysokości dziesiątego kręgu piersiowego (Th 10) spotykamy PZT meridianu pęcherzyka żółciowego (PŻ). Jest on wykorzystywany w przypadkach zapalenia pęcherzyka żółciowego, schorzeń wątroby, bólów i odczucia ciężaru w nadbrzuszu, nudności i odbijania się. Wszystkie te wskazania, aczkolwiek pozornie banalne, mogą być jednak objawami poważnych chorób. Z tego też względu - jeśli zebrane przez nas informacje nie wyjaśniają jednoznacznie sprawy (np. przejedzenie się tłustymi potrawami), zaczekajmy na rozpoznanie lekarskie! Choroby wątroby są przeważnie bardzo trudne w leczeniu, nie maskujmy zatem objawów pozorną poprawą!
Na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego jedenastego kręgu piersiowego (Th 11) znajduje się PZT meridianu śledziony/trzustki (S/T). Masaż jego zalecany jest w przypadkach osłabienia kończyn, zaburzeń trawienia i przemiany materii, choroby wrzodowej żołądka, biegunki, stanów zapalnych żołądka i jelit, zapalenia trzustki i śledziony, cukrzycy, anemii. Są to przeważnie schorzenia bardzo poważne, zatem należy i tu pamiętać o zasadzie, że „Pan Bóg przed terapią postawił diagnozę”, a ta naprawdę nie należy do masażysty.
Kolejny PZT - meridianu żołądka (Ż) położony jest na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego dwunastego kręgu piersiowego (Th 12). Stosuje się go w tych samych przypadkach co punkt poprzedni.
PZT meridianu tzw. potrójnego ogrzewacza (PO), który jest meridianem czynnościowym, a zatem powiązanym nie z żadnym konkretnym narządem a z funkcjami przyswajania, przetwarzania i wydalania, znajduje się na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego pierwszego kręgu lędźwiowego (L1). Wykorzystuje się go w przypadkach chorób nerek, zaburzeń oddawania moczu oraz bólów kręgosłupa lędźwiowego, ponadto obowiązują tu te same wskazania, co w punkcie poprzednim.
Następnym w kolejności jest PZT meridianu nerek (N), znajdujący się na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego drugiego kręgu lędźwiowego (L 2).
Wskazaniami do jego stosowania są schorzenia układu moczowego, bóle okolicy lędźwiowej, także impotencja, anorgazmia, nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia słuchu i szum w uszach o nieznanym podłożu.
Jedenasty w kolejności PZT jest związany z meridianem jelita grubego (JG), leży zaś na wysokości wierzchołka wyrostka kolczystego czwartego kręgu lędźwiowego (L 4).
Używany jest w przypadkach chorób jelit, żylaków odbytu (hemoroidów), zaburzeń czynnościowych jelita grubego (zarówno zaparć jak i biegunki), chorób pęcherza moczowego oraz rwy kulszowej.
Następny PZT łączy się z funkcjonowaniem meridianu jelita cienkiego (JC). Położony jest on na brzegu kości krzyżowej, na wysokości pierwszego otworu kości krzyżowej. Jako wskazania do jego użycia wymieniane są bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, także zaburzenia stawów krzyżowo-biodrowych (łączących kość krzyżową z miednicą), choroby narządów kobiecych, rwa kulszowa.
Ostatni wreszcie punkt zgodności tylnej wiąże się z meridianem pęcherza moczowego (PM) i leży, podobnie jak poprzedni, na brzegu kości krzyżowej, jednak na wysokości drugiego otworu kości krzyżowej. Wskazaniami do jego stosowania są choroby pęcherza moczowego, jajników, gruczołu sterczowego (prostaty), zewnętrznych narządów płciowych, impotencja, anorgazmia, schorzenia stawów krzyżowo-biodrowych oraz rwa kulszowa.
W czasie „masażu 7 linii” Główny Regulator Tylny stymulowany jest na odcinku od kości krzyżowej do siódmego kręgu szyjnego, obydwie gałęzie meridianu pęcherza moczowego na odcinku, gdzie jest on podzielony (poza obszarem pośladków i uda) oraz linii HUA-TUO. Nie bierzemy w nim pod uwagę poszczególnych punktów, operując raczej płaszczyzną, którą linie te pokrywają. Jest przy tym rzeczą oczywistą, że w czasie zabiegu stymulacji tej ulegają wszystkie punkty znajdujące się na masowanym obszarze (również te nie leżące na meridianie). Liczba stron: 128
Kup Cztery proste masaże - Zdzisław Drobner w CzaryMary.pl
# posted by Łukasz Kierus @ 4:51 AM