Wednesday, October 24, 2012

 

Drugi mózg Rewolucja w nauce i medycynie - Fields Douglas R.

Drugi mózg Rewolucja w nauce i medycynie - Fields Douglas R.

Stoimy u progu nowiusieńkiego pojmowania roli mózgu, jakie zmienia zakorzenione od wieku schematy rozumowania, zwłaszcza dotyczące roli neuronów w mózgu. W latach 90. ubiegłego wieku stłoczeni przed ekranami komputerowymi naukowcy badali informacje przekazywane sobie przez dziwne komórki mózgowe z pominięciem neuronów i bez PAN PANNA pohulania impulsów elektrycznych. Neurobiolodzy zakładali, że informacje przepływają w mózgu wyłącznie na skroś neurony przy użyciu elektryczności. W rzeczywistości zaledwie 15 procent komórek naszego mózgu jest neuronami. Pozostającą zespół komórek mózgowych – zwanych komórkami glejowymi – uchodziła uwadze badaczów, którzy brali je za pozbawiony znaczenia szpachlówka między elektrycznymi neuronami. Nazywano je „komórkami sprzątającymi”. Upodlone do roli komórkowych służących komórki glejowe były przy użyciu długie stulecie po ich znalezieniu absolutnie ignorowane. W chwili obecnej naukowcy zszokowani są nowiną, kamień księżycowy wisiorek że komórki te potrafią się między sobą komunikować. Poglądy naukowców na pracę intelektu zatrzęsły się aż po fundament w wyniku odkrycia, że celi te nie tylko potrafią przyuważyć aktywność elektryczną przepływającą przez kręgi neuronalne, ale również ją nadzorować. Jak te nowe odkrycia zmienią nasze poglądy na harówę umysłu? Azali zapuszczając się w ów nowy wymiar mózgu, odwiążemy tajemnice zaburzeń owej pracy w chorobach psychicznych i neurologicznych? Czy poszukiwania przyniosą nam przeciwdziałanie na zapytanie, jak przywrócić do równowagi mózg po urazie czy uszkodzeniu w wyniku chorób? Odkrycie komórek glejowych – „drugiego mózgu” jest zorzą poranną, która oświetla każdy aspekt nauki o mózgu dotykając równocześnie każdych pracujących nad nim poszukiwaczów. „Pozostały mózg” przenosi nas do laboratoriów, gdzie dopełniane są ważne odkrycia i pokazuje nam, jak naukowcy dowiadują się, że komórki glejowe występują w różnych postaciach i pełnią różnorakie funkcje. Jest to historia dociekań nad komórkami glejowymi od ich zarania, aż po najnowsze odkrycia, która przekazuje czytelnikowi w dużej mierze pełniejszą wiedzę na temat profesji mózgu oraz wyjawia kierunki, którymi najprawdopodobniej pójdzie neurobiologia i leczenie. R. Douglas Fields istnieje profesorem Neurobiologii i Programu Nauk Kognitywnych Uniwersytetu Maryland w College Park, a także szefem sekcji Rozwoju Układu Nerwowego i Plastyczności w Narodowym Instytucie Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka. Istnieje też konsultantem naukowym magazynów „Scientific American”, „Mind” i „Odyssey” oraz cenionym w świecie autorytetem w dziedzinie interakcji neuronalno-glejowych, rozwoju rozumu i komórkowych mechanizmów pamięci.

Zobacz Drugi mózg Rewolucja w nauce i medycynie - Fields Douglas R. w CzaryMary.pl

Drugi mózg Rewolucja w nauce i medycynie - Fields Douglas R.

Drugi i trzeci rok życia dziecka - Eisenberg Arlene, Murkoff Heidi E., Hathaway Sandee E.



Poradnik dla matek i papów PORADNIK DLA RODZICÓW Eisenberg Arlene, Murkoff Heidi E., Hathaway Sandee E. Lektura ta jest nieocenionym żródłem informacji na temat rozwoju dziecka w drugim i trzecim roku życia, odżywiania, pielęgnacji, chorób wieku dziecęcego, rozwiązywania problemów wychowawczych, wychowania dziecka w rodzinach niepełnych, dziecka przysposobionego i nadzwyczajnej troski REBIS, Poznań 2004 Doniesienie 2 Format 17.0x23.0cm Oprawa Miękka

Zapatrzony we własny pępek mózg - Peters Achim

Myślisz, że jesteś winna swojej otyłości? Otóż nie – nie jesteś! Głównym winowajcą jest twój mózg, jaki codziennie potrzebuje filiżanki cukru i zrobi wszystko żeby go dostać, poniekąd gdy będziesz się głodziła. W swoim dążeniu aż do zdobycia energii jest bezwzględny, uporczywy i interesowny. Chcesz znać jak podejść ośrodek kierujący? Poznaj swój istota żywa. Rusz chudnąć z głową! Przełomowa publikacja autorstwa Achima Petersa, światowej sławy badacza mózgu, internisty i diabetologa, przybliża prekursorską i oryginalną, nieznaną jeszcze w Polsce koncepcję, zgodnie z którą kluczową rolę w dystrybucji rzutkości w ludzkim tworze odgrywa erudyta. Teoria selfish brain zakłada, że to „samolubny mózg” decyduje kiedy, ile i co jemy, a najważniejsze jest dla niego uzupełnienie braków energetycznych – nawet wbrew naszej woli. W swych sporadycznych badaniach profesor Achim Peters z uniwersytetu w Lubece udowodnił, iż kluczową rolę w dystrybucji energii w naszym ciele odgrywa mózg. Szczególnie w sytuacji stresującej potrzebuje on obszernie żywości, w związku z tym wtedy więcej jemy. Jeżeli się przyzwyczaimy aż do chronicznego stresu, zdoła to mieć fatalne skutki. Utyjemy i nie będziemy mogli pozbyć się nadmiernych kilogramów. Peters objaśnia, dlaczego diety nic nie dają i jakie związki zachodzą pośrodku otyłością a emocjami. Książka łączy cechy publikacji popularnonaukowej i poradnika, a zakres poruszanych z wykorzystaniem autora problemów jest wybitnie rozległy. Peters swobodnie przechodzi od wyeksplikowania zjawiska nieskuteczności diet, poprzez zaprezentowanie związków pomiędzy otyłością a chronicznym stresem i równoczesnymi nam na co dzień emocjami, aż do idei, jak długofalowo chronić dzieci zanim problemem otyłości. Profesor dr nauk leczniczych Achim Peters, urodzony w 1957 roku, jest międzynarodowej sław badaczem mózgu, internistą i diabetologiem. Kieruje grupą kliniczną „Selfish Brain” na uniwersytecie w Lubece.






<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?